رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه سراسر کشور: عرفان انقلابی و میدانی شهدای محراب نجات بخش جامعه و هدایت گر به سوی معنویت و انسانیت است.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه درکنگره بزرگداشت شهید آیت الله اشرفی اصفهانی که با حضور آیت الله علماء نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه، استاندار، ائمه جمعه سراسر استان و روحانیون و اساتید حوزه های علمیه پیش از ظهر امروز برگزار شد، بر شناخت و معرفی شخصیت شهید اشرفی اصفهانی به عنوان اسطوره معنویت، تقوا، جهاد و شهادت تأکید شد.
حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری گفت: شهید اشرفی، اسطوره تقوا، معنویت جهاد و شهادت است، لذا باید به شکل همه جانبه ابعاد شخصیت این شهید بزرگ مورد مطالعه و مداقه قرار گیرد.
وی افزود: کاری که برای تکریم شهدا انجام می دهیم پیشینه قرآنی دارد، اخلاص، صداقت، وفای به وعده، تجلی حفظ ارزش ها، در وجود شهدای محراب، تماماً توصیه های قرآنی هستند، بنابراین باید این شهدا به عنوان الگوهای پر ارج جامعه مورد توجه قرار گیرند، چون هیچ راهی بهتر از اسوه یابی و الگو جویی برای تربیت انسان ها وجود ندارد، تا تمام حرکات و سکنات اسوه را الگو قرار دهند.
این استاد حوزه های علمیه تأکید کرد: امسال برگزار ی هفته وحدت خیلی با شکوهتر از سالیان قبل در استان کرمانشاه برگزار می شود، زیرا حسب فرمایش قرآن کریم وجود مبارک پیامبراکرم(ص) اسوه ای نیکو و حسنه برای همگان است.
ایشان در خصوص اهمیت شهدای محراب تصریح کرد: اگر این اسوه ها، الگوهای برجسته علمی باشند، مثل شهید اشرفی، نامشان الهام بخش یک جامعه است، زیرا شهدا با هیچ کسی قابل مقایسه نیستند، حالا اگر این شهید تراز اول باشد برای منطقه و کشور می تواند الگویی بزرگ باشند و همگان اذعان داریم که شهدای عزیزمحراب ما، ترازشان کشوری است و حتی می توانند الگو های جهانی باشند.
حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری با اشاره به شخصیت شهید اشرفی اصفهانی اظهار داشت: شهید محراب اشرفی اصفهانی یک گنجینه بزرگ و سرمایه ارجمند برای جامعه است زیرا دائماً می توانیم به سلوک عرفانی و معرفتی ایشان مراجعه کنیم و بویژه شهدای عزیز محراب برای ائمه جمعه ما یک الگوی تمام عیار هستند.
رئیس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه سراسر کشور خاطر نشان ساخت: برگزاری این برنامه ها نشان از یک الگو گیری زنده است و می رساند که مردم راه و روش خود را می دانند، هرچند آنگونه که بایسته است نتوانستیم از این سرمایه ها استفاده کنیم.
وی با دعوت از نهاد های فرهنگی و علمی افزود: باید توجه کنیم که مگر ما چند نفر مثل شهدای محراب داریم، امام متأسفانه آنگونه که بایسته و شایسته است این شخصیت های بزرگ را معرفی نکرده ایم، صدا سیما، آموزش و پروروش و از همه مهمتر حوزه های علمیه کوتاهی کرده اند، باید تا به حال صد ها جلدکتاب بزرگ از این مفاخر نوشته می شد و اگر نشده ظلم است.
ایشان گفت: باید با استفاده از ظرفیت های فرهنگی، خارج از کلیشه های مرسوم، برنامه های متنوعی در راستای معرفی شهدای محراب داشته باشیم، بنابراین لازم است که استان ها پیش قدم شوند و یک کار جدی بزرگ و مهم را پیرامون شهید عزیز محراب خود تهیه و تولید کنند که جامع کامل و همه جانبه باشد.
حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری افزود: هر عالمی نمی تواند شخصیت تقریبی داشته باشد، یعنی با بصیرت و زمان شناس باشد، معقولانه فکر کند و تصمیم بگیرد، لذا این خصوصیت برجسته و متعالی شهدای محراب را باید همه علمای ما اعم از شیعه و سنی الگوی خود قرار دهند، زیرا قرآن شناسی و ارتباط نزدیک با قرآن کریم و قلم در حوزه قرآن بسیار مهم است و این شخصیت ها پیرامون قرآن حضور داشته اند و تربیت شده اند.
ایشان یکی از الگو های بزرگ وحدت در جامعه را قرآن کردیم دانست و اظهار داشت: باید برای قرآن کریم و جاری کردن دستورات آن شبانه روز در تلاش باشیم، هرچند کار های بزرگی انجام شده ولی کار های بزرگتری باید انجام شود.
رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه سراسر کشور در پایان گفت: نکته مشترک تمام شهدای محراب، عرفان انقلابی، عرفان در میدان و اجتماع و معنویت آمیخته با جهاد آن هاست، اگر عرفان انقلابی برجسته شود، تمام برنامه های فرهنگی و عبادی و معرفتی را تحت تأثیر قرار می دهد و خواهیم دید عرفان انقلابی انزوا و حاشیه نشین نیست بلکه در کنار مردم و برخاسته از متن قرآن و اسلام می باشند، که الگوی تمام عیار این عرفان انقلابی و میدانی و مردمی امام راحل بوده است که همه شهدا و عرفا گرد شمع وجودشان حضور داشته اند.