به مناسبت در گذشت استاد حاج نظام الدین آل آقا، معلم پیشکسوت کرمانشاهی یادداشتی به قلم دکتر علیرضا شهرستانی، رئیس دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه منتشر شد.
 “معلمی که بیش از ۵نسل را آموزگار بود.
کوچ معلم پیشکسوت کرمانشاهی که زمزمه های محبت او خاطرات ماندگار مردان و زنان کرمانشاهی بود موجی از غم و اندوه را بر دلهای دوستانش برانگیخت.
استادی که بیش از ۵نسل کرمانشاه زمزمه های محبت آمیز معلمی و نصایح مشفقانه او را در محیط مدرسه و  کوی و برزن شنیدند تا به عنوان بخشی از خاطرات ماندگار مردم هم دیار خود گردد.
پیشکسوتی که همه زندگی و عمر خود را در راه تعلیم و تربیت نسل های مختلف مردم کرمانشاه سپری کرد، تا نتیجه این معلمی هدفمند ، تربیت صدها پزشک، استاد دانشگاه، معلم، طلبه ، بازاری ، سیاستمدار، استاندار و ..‌باشد.
یقینا این سخن حافظ آسمانی ترجمان حال و احوال آن معلم بزرگ سفر کرده است که،
« هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق
ثبت است بر جریده عالم دوام ما»
او معلم قرآن بود،در فواصل زمانی دین و نماز و معرفت و ادب و نجابت و اخلاق را به جوانان می آموخت، از همین رهگذر بود که بعد از بازنشستگی، دوباره با همان شور و شوق و انرژی، در مراسم آغازین مدارس حضور می یافت و طریق تدین و معرفت الی الله را زمزمه می کرد.
سخنان و نصایح زنده یاد استاد آل آقا، از دل بود،از عمق جان با دانش آموزان خود سخن می گفت، از سویدای ضمیر، آن ها را نصیحت می کرد و دعوت به طریق راستی می نمود، پس لاجرم سخنانش بر دل مردم اثر می کرد.
سرانجام استاد در روز اربعین حسینی (ع) روح پاکش از قفس جسم پرواز کرد و به جانان پیوست.
سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز
مرده آن است که نامش به نکویی نبرند.
رحمت واسعه الهی بر روح پر فتوح آن مرد راستین ، معلم اخلاق ، آموز کار تربیت ، مدرس قرآن که از خاک تا افلاک سفر کرد و به دیدار معبود خود شتافت ‌. “
                       علیرضا شهرستانی