در پی درگذشت حاج ماموستا ملا محمد محمدی ، امام جمعه فقید اهل تسنن شهر کرمانشاه یاداشتی به قلم دکتر علیرضا شهرستانی رئیس دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه، دکتر شهرستانی از مرحوم حاج ماموستا محمدی، به عنوان عالمی وارسته، بصیر، زمان شناس و پیرو ولایت نام می برد که عمر خود را در راه اعتلای استان، حفظ وحدت و تقریب که میوه کمال یافته آن امنیت بالای استان می باشد، صرف کردند.
« وحدت شیعه و سنی ناگسستنی است»
بسم الله الرحمن الرحیم
مردان خدا پرده پندار دریدند یعنی همه جا غیر خدا یار ندیدند
عالمان دین استوانه های سترگ آسمان اندیشه، معرفت و بصیرت هستند، چه این که، به واسطه تعمق و ژرف نگری در حوزه های قرآن و حدیث و سیره پیامبر(ص) و ائمه معصومین(ع) در گذر تاریخ راهنمای عموم مردم و هدایت گر خواص بوده اند، در این راستا با ایمان و ایقان اذعان می دارد، همین همت بلند بزرگان دین بوده است که در پس ۱۴۰۰ سال اسلام عزیز ، با اتصال به سرچشمه های سخن و سیره پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) و خاندان عصمت که منبعث از زلال وحی می باشد، متناسب با سطح نگرش و فهم و درک مردم دوران های مختلف، آموزه های معرفتی ارائه نموده و همواره پاسخ گوی خیل عظیم پرسمان اندشمندان و دانشمندان در حوزه های متعدد و متنوع معرفتی بوده است.
استان دیرپای کرمانشاه به مدد اعتقاد راستین مردمان مؤمن و بصیر آن ، هموراه عالم پرورو بوده است، به گونه ای که شاید کمتر دوره ای را بتوان یافت که جامعه از وجود مبارک عالمان دینی تهی بوده باشد، طی هفته ای که گذشت، مردم استان کرمانشاه و خصوصاً هم استانی های اهل تسنن سوگوار یکی از همین بزرگان عالم بودند، شخصیتی که عمر با برکت خویش را در راه اعتلای دین، بسط و گسترش وحدت و تقریب و تربیت شاگردان و ترویج معارف قرآنی صرف کرد، بدون شک مرحوم حاج ماموستا ملا محمد محمدی چهره ای شاخص، عالمی مجاهد، روحانی بصیر و زمان شناس بود، که در راه کرامت مردم استان بالاخص اهل تسنن از هیچ کوششی فروگذار نکرد، خیل عظیم پیام های تسلیتی که از سوی مقامات نظام از جمله امام خامنه ای (مدظله العالی) روسای قوای مجریه و مقننه، علمای اعلام، شخصیت های سیاسی و فرهنگی، لشکری و کشوری، صادر شد، دال بر محبوبیت این عالم وارسته می باشد.
از طرفی همگان واقفیم که اهل تسنن استان کرمانشاه ، مردمی بلند همت و نجیب می باشند که در طول سالیان متمادی در کنار برادران شیعه و اهل حق خود، بنیان مرصوصی در مقابل هجمه های متعدد دشمنان و بدخواهان این سرزمین دیرپای بوده اند، به گونه ای اهمیت نجابت این عزیزان بار ها و بارها در فرمایشات امام خامنه ای (مدظله العالی) به عینه متجلی بوده و معظم له بر ضرورت حفظ وحدت و همدلی در جامعه اسلامی تأکید داشته اند، در سفر تاریخی حضرت آقا به استان کرمانشاه ، یکی از محور های اصلی فرمایشات ایشان حفظ وحدت و همدلی وتجلیل از علمای اهل تسنن استان بوده است، حتی در ابلاغ پیام تسلیت معظم له به خانواده و جامعه اهل سنت استان، که توسط حضرت آیت الله علماء نماینده معزز ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه به بیت ایشان اعلام شد، که همین امر، بارقه ی امیدی را در بین مردم قدر شناس و مؤمن اهل تسنن استان برانگیخت. لذا با استناد به این موارد متعدد و ارزشمند اذعان می داریم: اهل تسنن استان کرمانشاه، بزرگ مردمانی هستند که با روح بلند خود، بنیاد های فکری و عقیدتی را بر مبنای آموزه ها ی اسلامی برای دفع تفکرات تکفیری و التقاطی به کار گرفته تا در طول تاریخ راه نفوذ دشمنان وحدت مسلمین، بسته نگاه داشته شود و همین بزرگ منشی برادران ماست که حضرت آیت الله العظمی سیستانی(دامه برکاته) مرجع عالیقدر تشیع می فرماید: «اهل تسنن برادر ما نیستند، نفس و جان ما هستند»
حاج ماموستا ملا محمد محمدی آن عزیز سفر کرده، قریب سی سال سنگر بان نماز جمعه در شهرستان سرپل ذهاب بود و شهر کرمانشاه بود، در طول این سالیان ، با برخورداری از حسن خلق، کرامت انسانی و اخلاقی، ارتباط مؤثر با مردم استان، زمان شناسی، تأثیر به سزایی دروحدت و همدلی استان داشت.

برادران اهل تسنن ما، به تأسی از امام شافعی(رضی اله عنه) پیشوای بزرگوار فقهی خود، ارداتی دیرینه و ویژه به ساحت مقدس ائمه معصومین (ع) داشته و دارند، خصوصاً این عشق و اخلاص را در ماهیت نگاه پاک آنان به وجود مقدس حضرات معصومین(ع) به عینه می توان به تماشا نشست،
« امام شافعی به حضرت علی (ع) عشق می‌ورزید وی درباره علی (ع) می‌گوید: «در علی چهار خصلت بود که اگر یکی از آنها در شخصی پیدا شود، مستحق تکریم و احترام است، و آن زهد، علم، شجاعت و شرافت است».
یا راکِباً قِف بالمُحَصَّبِ مِن منیً
وَاهتِف بِقاعِدِ خَیفِها وَالنَّاهِضِ
سَحَراً إذا فاضَ الحَجیجُ إلی مِنیً
فَیضاً کَمُلتَطِمِ الفُراتِ الفائِضِ
إن کانَ رَفضاً حُبُّ آلِ مُحمَّدٍ
فَلیَشهَدِ الثَّقَلانِ أنّی رَافضِی{۱}
ترجمه: ای سوارگان بر شتزارهای منی، سواره بمانید و به نشستگان دره‌ها و بلندی‌ها خبر دهید. به زائرانی که سپیده دمان بمانند رود خروشان فرات بسوی منی سرازیر می‌شوند، بگویید: اگر محبت اهل بیت رفض و کفر است، جن و انس بدانند که من رافضی هستم.
این سبک از ارادت نسبت به ساحت مقدس ائمه هدی(ع) در تفکرات و باور بزرگان اهل سنت استان به وفور یافت می شود، از جمله این عشق و اردات باطنی در سویدای وجود حاج ماموستا ملا محمد محمدی امام جمعه فقید اهل سنت شهر کرمانشاه، نقش بسته بود و آن را به انحای مختلف ابراز می داشت، به گونه ای که در سفری که افتخار همراهی ائمه محترم جمعه اهل سنت استان را به زیارت حضرت امام رضا(ع) داشتیم، مرحوم حاج ماموستا ملا محمد محمدی در طول سفر و در صحن مقدس امام رضا(ع) این عشق و ارادت را با عالی ترین شکل ممکن بیان می داشت و با همین عشق و ارادت بارها به زیارت امام رضا(ع) نائل گشت، و در سخنان خود بارها و بارها این ارادت را به روشنی بیان می کرد، در پایان باید گفت: به راستی حاج ماموستا، امام رضایی(ع) بود.
« هرکه شود زائرم وقت خداحافظی
تا در باغ بهشت بدرقه اش می کنم»
(۱)-شعر امام شافعی، ص۳۴، ۹۰و۹۱. دیوان الإمام الشافعی، دکتور امیل بدیع یعقوب، ص۹۳. دیوان الإمام الشافعی، عبدالرحمن المصطاوی، ص۷۲. دیوان الإمام الشافعی، ایمان البقاعی، ص۷۲